Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Przedszkole ma obowiązek realizacji wszystkich zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz z opinii dotyczącej wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zgodnie...

PORADA PRAWNA

28 stycznia 2020 Nadzór pedagogiczny

Czy przedszkole, do którego trafiło dziecko z orzeczeniem o kształceniu specjalnym lub wwr musi wypełnić absolutnie wszystkie zalecenia z orzeczenia tj. czy może pominąć (po uzgodnieniu z rodzicem) np. jeden rodzaj terapii? Ponadto czy w sytuacji, gdy nie można na terenie przedszkola odbyć jakiegoś typu terapii, np. terapii SI bądź hipoterapii, jest możliwość jej realizacji przez inny podmiot - terapia zewnętrzna? Za którą przedszkole zapłaci na podstawie np. wystawionej przez ten podmiot faktury? Czy jest konieczność, aby między przedszkolem a podmiotem realizującym terapię była podpisana umowa o współpracy i czy jest ona wtedy wystarczającym dokumentem potwierdzającym, iż to przedszkole sprawuje nadzór nad prowadzoną terapią. Czy przedszkole ma też obowiązek zatrudnić na umowę o pracę bądź zlecenie osobę wykonującą daną terapię?

Przedszkole ma obowiązek realizacji wszystkich zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego oraz z opinii dotyczącej wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zgodnie z § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym (Dz.U. z 2017 r., poz. 1578), art. 127 ust. 5 i 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm. W sytuacji, gdy rodzic zamierza część terapii realizować poza przedszkolem i w tym zakresie nie chce korzystać z zajęć w przedszkolu, najlepiej takie oświadczenie odebrać na piśmie, a gdyby rodzic w przyszłości zmienił zdanie – należałoby zorganizować także te zajęcia. W przypadku, gdy zajęcia specjalistyczne (np. SI, hipoterapia) prowadzi nauczyciel, przedszkole musi go zatrudnić na umowę o pracę, a może zawrzeć z nim umowę cywilnoprawną, gdy nauczyciel tygodniowo realizuje nie więcej niż 4 godziny zajęć z uczniami oraz nie przeważają cechy stosunku pracy (art. 10a ust. 1 i 2 w zw. z art. 1 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Zawarcie umowy o współpracę z firmą zewnętrzną byłoby najbardziej prawidłowe, gdyby zajęcia specjalistyczne prowadziły osoby niebędące nauczycielami, ponieważ nie dotyczą ich regulacje art. 10a KN. 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT