Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy nauczyciel posiadający tytuł licencjat z politologii w zakresie edukacja wiedzy o społeczeństwie i historii oraz magistra politologii oraz przygotowanie pedagogiczne wynikające z dyplomu studiów I stopnia ma kwalifikacje do nauki historii i WOS w liceum ogólnokształcącym/szkole branżowej?
Na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2020 r., poz. 1289) kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w liceach ogólnokształcących oraz branżowych szkołach I stopnia posiada osoba, która ukończyła studia II stopnia lub jednolite studia magisterskie, na kierunku, którego efekty uczenia się, w zakresie wiedzy i umiejętności obejmują treści nauczanego przedmiotu lub prowadzonych zajęć, wskazane w podstawie programowej dla tego przedmiotu na odpowiednim etapie edukacyjnym, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne. Politologia nie jest kierunkiem studiów zgodnym z nauczanymi zajęciami w ww. szkołach, a więc dyrektor liceum lub branżowej szkoły I stopnia ma obowiązek stwierdzenia na podstawie wpisów na dyplomie oraz w indeksie nauczyciela, czy zajęcia z historii oraz WOS realizował na studiach w zakresie pokrywającym się z podstawą programową w liceum oraz szkole branżowej I stopnia. Bez znajomości tej dokumentacji nauczyciela na podstawie informacji o ukończonym kierunków studiów oraz specjalności nie można dokonać takiego stwierdzenia. W razie wątpliwości kopię dokumentacji nauczyciela dyrektor może przekazać do kuratora oświaty w celu uzyskania informacji, czy zdaniem tego organu nauczyciel posiada wymagane kwalifikacje do prowadzenia zajęć z historii lub WOS w szkole danego typu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy okres 2- letniej nauki w SN (dzienne) zaliczony przez Uniwersytet Szczeciński na poczet studiów wyższych (3-letnie studia magisterskie zaoczne) będzie mógł być uwzględniony jako okres nieskładkowy w rozumieniu art.7 pkt.9 ustawy o emeryturach i rentach? Warunkiem przyjęcia na studia 3-letnie (nauczanie początkowe) było ukończenie wcześniej SN o tym samym profilu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chciałbym nawiązać do zatrudniania nauczycieli na umowę-zlecenie. Czy można zatrudniać na umowę zlecenie w szkole prowadzonej przez stowarzyszenie nauczycieli,którzy w innych szkołach mają umowy o pracę na podstawie KN ? W szkole stowarzyszeniowej obowiązuje KP. Jeżeli nie, to jak nauczycielowi zatrudnianemu na umowę o pracę określić wymiar zatrudnienia na podstawie KP? Obowiązuje 40 godzinny tydzień pracy, 22 godziny pensum dydaktycznego a nauczyciel zatrudniany byłby w wymiarze 4 lub 6 godzin tygodniowo
- Nauczyciel w marcu 2016 roku przedłożył w szkole zaświadczenie o tym, iż dnia 18 marca 2016 roku zdał egzamin dyplomowy i uzyskał tytuł zawodowy magistra. Dyplom dostarczy w terminie późniejszym. Proszę o informację czy na podstawie przedłożonego zaświadczenia należy się nauczycielowi podwyżka od 1 kwietnia, czy dopiero wówczas kiedy przedłoży w szkole dyplom? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1.Od dnia 1.09.2017r. zatrudniamy w szkole ponadgimnazjalnej nauczycielkę - emerytkę, która w dniu rozpoczęcia pracy udokumentowała swój staż pracy na 18 lat.
W dniu 18.03.2019r. dostarczyła dokumenty potwierdzające jej zatrudnienie na okres 15 lat i 4 miesiące, co łącznie daje 33 lata i 4 miesiące.
Czy od miesiąca marca powinnam wstecz, do momentu zatrudnienia wyrównać nauczycielce dodatek stażowy?
2. Od 5 lat zatrudniamy w niepełnym wymiarze godzin (jako nauczyciela) policjanta, który od połowy stycznia przeszedł na policyjną emeryturę. W lutym dostarczył świadectwo służby na 28 lat. Czy z chwilą dostarczenia świadectwa powinnam wyrównać trzy lata wstecz dodatek stażowy, czy zwiększyć go od chwili dostarczenia dokumentów.
Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej w przypadku wyrównania. Spotkałam się różnymi opiniami.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy zaświadczenie ukończenia kursu doskonalenia "Przygoda ze sztuką w szkole podstawowej i gimnazjum" (w wymiarze 80h) z 2000 roku daje kwalifikacje do uczenia plastyki, muzyki, zajęć artystycznych? Kurs organizowany był przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe