Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Czy każda zmiana planu lekcji i przydział nauczycielom zajęć (organizacja pracy szkoły) musi być zaopiniowana przez radę pedagogiczną, czyli musi być uchwała? Czy plany zajęć i programy własne nauczycieli, np. plan pracy biblioteki, plan pracy Samorządu Uczniowskiego, program rewalidacji itp. powinny być zaopiniowane przez radę pedagogiczną i wpisane do szkolnego zestawu programów?
Na podstawie art. 110 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., dyrektor ustala tygodniowy rozkład zajęć określający organizację zajęć edukacyjnych. Wynika z tego, że dyrektor może także wprowadzić zmiany w planie lekcji. Do jego ważnego ustalenia lub zmiany nie jest wymagane uprzednie zasięgnięcie opinii rady pedagogicznej. Na podstawie art. 70 ust. 2 pkt 1 PO rada pedagogiczna opiniuje organizację pracy szkoły lub placówki, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych, natomiast wynika z tego, że rada może ale nie ma obowiązku opiniowania pierwszego planu i każdej zmiany planu zajęć. Ponadto opinia rady pedagogicznej może zostać wyrażona przed lub po wprowadzeniu zmian do planu lekcji. Rada pedagogiczna jako kolegialny organ wydaje opinie w formie uchwał (art. 73 ust. 1 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący może wykorzystać dokumenty potwierdzone podpisem przez dyrektora dotyczące awansu zawodowego nauczycieli/ dorobku zawodowego nauczyciela na stopień nauczyciela mianowanego/ do uzasadnienia Nagrody Burmistrza. Dyrektorzy nie wyrazili nigdy zgody na inne wykorzystanie tych dokumentów. Przyznanie nagrody Burmistrza jest regulowane uchwałą Rady Miejskiej z odpowiednimi załącznikami i zawsze jest uzgadniane z dyrektorami. Aby wyrównać średnią bazową nauczycieli mianowanych organ prowadzący bez wiedzy dyrektorów przyznał nagrody nauczycielom mianowanym, którzy np. byli mianowani 2 lata temu, tłumacząc to dyrektorom po fakcie, że i tak podpisaliśmy im dokumenty w sprawie awansu. Pragnę nadmienić, że przyznano nagrody nawet takim nauczycielom, którzy nie przepracowali zeszłego roku, bo byli np. na urlopie macierzyńskim. Proszę o odpowiedź w tej sprawie.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W szkole funkcjonuje księga protokołów posiedzeń Rady Pedagogicznej (wydruki) - jak należy prawidłowo spinać kartki (oprawa, bindowanie, wpinanie do skoroszytu)? Czy są na to odpowiednie uregulowania?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o propozycję narzędzi badawczych do ewaluacji wewnętrznej w szkole podstawowej; w szkole respektowane są normy społeczne.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy indywidualną teczkę ucznia należy prowadzić dla każdego ucznia objętego pomocą psych.-pedag.? Tzn. czy również np. dla ucznia uczestniczącego w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych, czy tylko dla uczniów z orzeczeniem?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy mała placówka jednooddziałowa, w której pracuje dyrektor jako nauczyciel w pełnym wymiarze godzin25/25, nauczyciel uzupełniający etat z innej placówki 17/25 i katecheta 1godz.musi posiadać radę pedagogiczną?Jak w takiej placówce powinien wyglądać plan nadzoru pedagogicznego?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe