Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
1.Czy wychowawca ma prawo odmówić zwolnienia ucznia z lekcji na pisemną prośbę rodzica? 2.Czy rodzic pisząc zwolnienie ma obowiązek podania powodu zwolnienia? 3.Czy wychowawca ma prawo nie usprawiedliwić nieobecności ucznia pomimo napisanego przez rodzica usprawiedliwienia gdy ta nieobecność to udowodnione wagary? 4.Czy rodzic ma obowiązek podania przyczyny nieobecności dziecka w szkole? 5. Uczeń gimnazjum może nie skończyć w tym roku gimnazjum, a w sierpniu ukończy 18 lat. Czy ma prawo chodzić dalej do gimnazjum, czy możemy jako szkoła nie wyrazić zgody na jego dalszą naukę w gimnazjum, czy tez wymagane jest jego skreślenie z listy uczniów (jeśli tak to na jakiej podstawie możemy to zrobić)?
Ad. 1
Nie, wychowawca powinien respektować prośby rodzica.
Ad. 2
Nie, rodzic nie musi podawać uzasadnienia zwolnienia.
Ad.3
Tak, ale jedynie w przypadkach przewidzianych w statucie (czyli właśnie: oczywiste przypadki wagarowania).
Ad. 4
Nie, rodzic nie musi podawać przyczyny absencji swojego dziecka.
Ad. 5
Tak, uczeń ma prawo dalej chodzić do gimnazjum mimo ukończenia 18 r.ż., szkoła nie może zabronić uczniowi chodzenia do szkoły, ale może go skreślić z listy uczniów (pod warunkiem, że nie podlega on ani obowiązkowi szkolnemu, ani obowiązkowi nauki).
Ustawa o systemie oświaty z 7.09.1991 r. (ze zm.)
Art. 39. 1. Dyrektor szkoły lub placówki w szczególności:
(...)
4) realizuje uchwały rady szkoły lub placówki oraz rady pedagogicznej, podjęte w ramach ich kompetencji stanowiących;
(...)
2. Dyrektor szkoły lub placówki może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów w przypadkach określonych w statucie szkoły lub placówki. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jestem na etapie rekrutacji, proszę mi odpowiedzieć jakie przepisy wskazują, że dzieci w wieku 3-5 lat z dniem 01 września 2017 mają prawo do wychowania przedszkolnego (szczególnie mi chodzi o 3 latki)? Informacja ważna jest mi na potrzeby pracy komisji rekrutacyjnej w przedszkolu już na początek kwietnia 2017r. Co należy zrobić jak dzieci jest więcej? Mamy ustalone kryteria rekrutacji przez gminę czy brać również kryteria ustalone przez ustawę prawo z dnia 14.grudnia 2016r.?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy ocenę z praktyki zawodowej w technikum wpisuje się na świadectwie promocyjnym lub ukończenia szkoły? Czy tą ocenę wlicza się do średniej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel w trakcie roku szkolnego może złożyć rezygnacje z godzin nauczania indywidualnego? Godziny te wchodzą w skład jego pensum. Czym skutkuje taka rezygnacja?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chodzi nam o ustalanie i realizowanie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno - wychowawczych w gimnazjum. W rozporządzeniu pisze, iż szkoła ma obowiązek w tych dniach zorganizować zajęcia wychowawczo - opiekuńcze. Mamy pytanie, gdyż w różnych szkołach różnie realizowane jest to rozporządzenie. Czy nauczyciele w tych dniach muszą pracować w szkole, gdy nie ma uczniów; mieszkamy i pracujemy w takim środowisku, gdzie w 100% uczniowie nie przychodzą do szkoły podczas dni wolnych. Czy nauczyciele też mogą mieć w tych dniach wolne na mocy oświadczeń rodziców co do tego, iż w tych dniach ich dzieci będą przebywać w domu? Mamy wątpliwości, bo wiele szkół podczas dodatkowych dni wolnych jest zamkniętych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy organ prowadzący szkołę (gmina) może mieć wgląd w dokumentację rekrutacyjną do szkoły? Rodzic w procesie rekrutacji wpisuje w karcie zgłoszenia adres zamieszkania dziecka i potwierdza to swoim podpisem. W regulaminie rekrutacji nie są wymagane dokumenty potwierdzające adres zamieszkania. Czy organ prowadzący może wymagać od dyrektora szkoły sprawdzenie czy ten adres jest tożsamy z adresem figurującym np. w ewidencji opieki społecznej, czy pod tym adresem odprowadzane są śmieci za dziecko ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe