Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
W szkole jest organizowana wycieczka pracownicza ze środków ZFŚS w dniach 28.04.-03.05 2019r. Z uwagi na zaplanowane przez organ prowadzący wizyty rekrutacyjne w szkołach przez szkoły podstawowe z sąsiednich powiatów muszą odbyć się zajęcia w dniach 29 i 30 kwietnia, a wcześniej powyższe dni planowane były jako wolne. Wpłaty dokonane, umowa podpisana i 11 nauczycieli z 74 pracujących wyjeżdża oraz 12 pracowników z obsługi. Dodam, że w szkole pracuje razem z nauczycielami 113 pracowników. Pracownicy obsługi uczestnicząc w wyciecze będą w tych dniach na urlopie. Czy nauczyciela w tych dniach powinni być na urlopie bezpłatnym tj. 29 i 30 kwietnia?
Dni 29 i 30 kwietnia 2019 r. w publicznych szkołach feryjnych nie są dla nauczycieli dniami wolnymi od pracy i nie są terminem urlopu wypoczynkowego, a w związku z tym nauczyciele mogliby jedynie złożyć pisemne wnioski wraz z uzasadnieniem wskazującym na potrzebę skorzystania z urlopu bezpłatnego z ważnych powodów. Dyrektor wnioski te może uwzględnić, jeśli nieobecność nauczycieli nie spowoduje zakłócenia toku pracy szkoły (art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., § 12 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz.U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o informację co może podlegać innowacji? Jaka jest procedura zgłaszania innowacji do kuratorium oświaty przez placówki niepubliczne?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy zwykła kserokopia (bez potwierdzenia przez poradnię, która ją wydała, za zgodność z oryginałem) orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych jest wystarczającym dokumentem? Czy ORW musi oczekiwać od rodziców dostarczenia oryginału lub kserokopii potwierdzonej za zgodność z oryginałem orzeczenia?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może zawrzeć umowę użyczenia sali gimnastycznej z osobą prywatną(studentowi na ćwiczenia akrobatyczne)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie czy dyrektor powinien ukarać pracownika, który podając piłkę, uderzył nią przypadkowo uczennicę?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mój problem jest natury "prawno - emocjonalnej" za co z góry przepraszam, ale nie wiem do kogo udać się po poradę.
Istnieje w Polsce firma DMS Sp z o.o. z oddziałami w Rybniku, Zabrzu, Katowicach, której celem jest umożliwienie osobom dorosłym uzyskanie wiedzy oraz kształcenie, dokształcanie i doskonalenie kadr w zakresie kwalifikacji ogólnych i zawodowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma organizuje szkolenia o tematyce związanej z bezpieczeństwem w miejscu pracy. Misją firmy jest dostarczanie Klientowi usług z zakresu kształcenia w formach pozaszkolnych.
Dość często dzwoni ktoś z tej firmy do dyrektora szkoły i stanowczo informuje, że z jakiegoś tam Instytutu Badań mają dane, że dyrektor/szkoła nie ma obowiązkowych szkoleń np. z "Koordynacji Medycznej". Na pytanie dyrektora, jaka jest podstawa prawna obowiązku posiadania takiego szkolenia odpowiedź jest enigmatyczna, że ten ktoś nie jest prawnikiem i nie musi podawać aktów wykonawczych.
Dyrektor szkoły też nie jest prawnikiem. Gdzie mogę dowiedzieć się jakie prawa do wiedzy na temat szkoleń innych instytucji (w tym placówek oświatowych) ma firma DMS, czy do jej kompetencji należy "wciskanie" szkoleń jako obowiązkowych dla szkół?
Jeszcze raz przepraszam za, być może, atematyczność pytania, ale byłabym wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe