Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

DOKUMENT DO SPRAWDZENIA

ZAMÓW DOKUMENT

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Usługi związane z wyżywieniem świadczone przez jednostkę oświatową na rzecz pracowników niepedagogicznych nie są ściśle związane z usługami opieki nad dziećmi i...

PORADA PRAWNA

17 października 2016 Inne

W ostatnim czasie rozpoczęła się w moim przedszkolu kontrola RIO w wyniku kontroli dowiedziałam się dopiero teraz, że moi pracownicy dozorcy, intendentka, wolontariuszka która uczy hiszpańskiego, spożywając posiłki powinni płacić za nie ze stawką 8% vat. Moja placówka nie ma kasy fiskalnej, ani nie ma zgłoszenia do vat, księgowa też tym się nie interesowała. Jak dalej przebiegnie postępowanie wobec mnie i księgowej, jakie kary poniosę, kontrola RIO dalej trwa może jest jakieś racjonalne usprawiedliwienie tego faktu. Dodam, że przedszkole jest jednostką budżetową podległą samorządowi gminy. Proszę podać od kiedy za takie posiłki, które spożywa personel obsługowy i administracyjny należy płacić vat . Pozdrawiam i czekam na odpowiedź i ukierunkowanie jak mam postąpi, abym nie została zwolniona z funkcji dyrektora.

Usługi związane z wyżywieniem świadczone przez jednostkę oświatową na rzecz pracowników niepedagogicznych nie są ściśle związane z usługami opieki nad dziećmi i młodzieżą, dlatego podlegają opodatkowaniem podatkiem VAT na preferencyjnych zasadach – w stawce 8% w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., zamiast 23%, nie korzystają natomiast ze zwolnienia od podatku, jak ma to miejsce w przypadku pracowników pedagogicznych (5 ust. 1 pkt 1, art. 5a, art. 8 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 24, 146a pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, Dz. U. z 2016 r., poz. 4710; § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia MF z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, Dz. U. z 2013 r., poz. 1719; interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 30 września 2014 r., ITPP1/443-743c/14AP, http://www.podatki.biz/interpretacje/0302001.txt). Ewentualne nieprawidłowości dyrektor może wyjaśnić zatrudnianiem wykwalifikowanej osoby – głównej księgowej, która nie zwróciła uwagi na zaistnienie nieprawidłowości w tym zakresie.

 

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Podstawa prawna

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe

Copyright 2020 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT