Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel kontraktowy może przejść w stan nieczynny, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę związane jest ze zmianami organizacyjnymi uniemożliwiającymi jego dalsze...

PORADA PRAWNA

28 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Czy nauczyciel kontraktowy (umowa o pracę na czas niekreślony) może przejść w stan nieczynny? Ze względów organizacyjnych z nauczycielem kontraktowym zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony (staż pedagogiczny: 7 lat), zostanie rozwiązany stosunek pracy. Czy może on skorzystać ze stanu nieczynnego? W jakiej wysokości należy mu się odprawa?

Nauczyciel kontraktowy może przejść w stan nieczynny, jeżeli rozwiązanie umowy o pracę związane jest ze zmianami organizacyjnymi uniemożliwiającymi jego dalsze zatrudnienie (art. 20 ust. 1 KN). Musi być on jednak zatrudniony w pełnym wymiarze.Nauczyciel musi być zatrudniony w pełnym wymiarze
Aby odpowiedzieć na powyższe pytanie należy ustalić, czy nauczyciel zatrudniony jest w pełnym wymiarze czasu pracy oraz czy zostały spełnione przesłanki rozwiązania stosunku pracy z art. 20 ust. 1 KN. Jeżeli w obu przypadkach odpowiedź brzmi „tak”, to opisany nauczyciel kontraktowy zwalniany będzie na podstawie art. 20 KN i będzie uprawiony do złożenia wniosku o przeniesienie w stan nieczynny w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wypowiedzenia. (art. 20 ust. 5c KN).

W takim przypadku nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługują świadczenia określone w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych). Zgodnie z treścią art. 8 ust. 1 ustawy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
  • dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

Wysokość odprawy, na podstawie art. 8 ust. 3 ustawy, ustala się zgodnie z zasadami obowiązującymi przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

Art. 20 KN dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze na podstawie umowy o pracę lub mianowania
Jeżeli jednak nauczyciel zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu pracy, to nawet jeżeli spełnione są przesłanki rozwiązania umowy z art. 20 KN, to i tak podstawą rozwiązania umowy będzie art. 27 ust. 1 KN, co oznacza, że nie można skorzystać z przeniesienia w stan nieczynny. Art. 20 KN dotyczy tylko nauczycieli zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy na podstawie umowy o pracę lub mianowania.

Skoro nie stosujemy art. 20 ust. 1 KN w tym przypadku, to nie ma podstawy prawnej do wypłacenia odprawy z tego przepisu.

Zwolnienie na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych
Należy jednak rozważyć czy można znaleźć inną podstawę do dokonania takiej wypłaty. Taką podstawę zawiera ustawa o zwolnieniach grupowych. Jest nim art. 10 ust. 1, który stwierdza, że przepisy art. 8 tej ustawy, czyli dotyczący wysokości odprawy, stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż 20.

Przepis ten umożliwia wypłatę odprawy nawet w sytuacjach zwolnień indywidualnych, jeżeli przyczyny niedotyczące pracowników stanowią wyłączną podstawę rozwiązania stosunku pracy.

Zmiany organizacyjne skutkujące wypowiedzeniem stosunku pracy są bez wątpienia przyczyną niedotyczącą pracowników – gdyż są to przyczyny leżące wyłącznie po stronie pracodawcy.

Oznacza to, że nauczyciel powinien otrzymać odprawę z tytułu rozwiązania stosunku pracy na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy w wysokości określonej w art. 8 ust. 1, także w sytuacji rozwiązania umowy o pracę zawartej w części obowiązkowego pensum zajęć.

Jednak w takim przypadku podstawą ustalenia prawa nauczyciela do odprawy jest ogólna przesłanka stosowania ustawy o zwolnieniach grupowych, a więc okoliczność zatrudniania przez szkołę co najmniej 20 pracowników (nauczycieli i pracowników niepedagogicznych). Jeżeli przesłanka ta nie będzie spełniona, nauczyciel nie uzyska prawa do odprawy

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT