Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Pierwszoklasista 2014 – jak poszło 6-latkom?
6-latki mają nieznacznie niższe osiągnięcia od 7-latków. Na kompetencje dziecka silniej niż wiek wpływa sytuacja rodziny – twierdzi IBE.
– (…) środowisko szkolne silniej stymulowało rozwój umiejętności dzieci sześcioletnich niż środowisko przedszkolne i zerówki. Oddziaływanie środowiska szkolnego wydaje się więc odgrywać szczególną rolę wyrównującą szanse edukacyjne w przypadku dzieci najmłodszych pochodzących z rodzin biedniejszych i słabiej wykształconych – pisze jednoznacznie Instytut Badań Edukacyjnych (IBE).
IBE w roku szkolnym 2014/2015 przeprowadził badanie Pierwszoklasista 2014. Służyło ono doskonaleniu narzędzi diagnozy psychologicznej, opracowanych przez Instytut i udostępnionych poradniom psychologiczno-pedagogicznym do wykorzystywania w diagnozie przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Oznaczało to, że równocześnie Instytut od grudnia do kwietnia zbadał kompetencje uczniów klas pierwszych. Trzeba jednak podkreślić, że badanie służyło przede wszystkim doskonaleniu narzędzi pomiarowych i było przeprowadzone na próbie celowej, a nie reprezentatywnej, nie może więc być uogólniane na całą populację.
Niemniej główne wnioski jakościowe z tego badania zgodne są z wnioskami z wcześniejszych badań, prowadzonych przez IBE w latach 2012/1013 na próbach reprezentatywnych dzieci w wieku sześciu i siedmiu lat.
– Umiejętności dziecka silniej zależą od wykształcenia rodziców niż od jego wieku metrykalnego. (…) wcześniejsze pójście do szkoły może oznaczać większe szanse rozwojowe przede wszystkim dla dzieci z rodzin z niższym statusem wykształcenia rodziców – stwierdza Instytut. – Dzieci siedmioletnie mają nieznacznie wyższy poziom umiejętności od dzieci sześcioletnich. Zależność ta jest znacznie słabsza niż różnice wynikające ze statusu społeczno-ekonomicznego rodziny – dodaje.
Ponieważ wyniki wskazują, że status społeczno-ekonomiczny rodziny silniej wiąże się
z poziomem kompetencji dzieci niż ich wiek, Instytut rekomendujet, by dzieci ze środowisk defaworyzowanych, szczególnie te młodsze, otrzymywały odpowiednie wsparcie pozwalające im na korzystanie w pełni z oferty edukacyjnej szkoły.
– Wydaje się, że im szybciej obejmiemy te dzieci wysokiej jakości opieką i edukacją, tym większą mają szansę na pozytywny rozwój poznawczy i emocjonalny, a także na to, że później nie pojawią się ewentualne problemy związane z nauką czy zachowaniem – pisze IBE.
Sześciolatki w roku szkolnym 2014/2015 – informacja Instytutu Badań Edukacyjnych.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/09/23
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe