Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
Komunikaty MEiN
Minister do związkowców: porozmawiajmy o edukacji, a nie o pieniądzach
O podjęcie decyzji w sprawie możliwości wspólnych rozmów z MEN zaapelowała w środę (22 lipca) minister edukacji do przedstawicieli ZNP.
Minister Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała, by związkowcy w ciągu tygodnia zdecydowali, czy są w stanie dyskutować o problemach oświaty, mając świadomość, że w 2016 r. nie są możliwe podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. Czy są w stanie porozmawiać o sprawach ważnych z punktu widzenia uczniów, rodziców i nauczycieli, czy postulaty płacowe są dla nich najważniejsze i bez poruszania tego tematu nie podejmą żadnych innych rozmów.
Szefowa MEN ponownie podkreśliła, że ze względu na brak środków w budżecie państwa na 2016 r. na podwyżki dla nauczycieli, rozmowa na ten temat w sposób odpowiedzialny nie jest możliwa. Na budżet państwa trzeba patrzeć całościowo, a są w nim ujęte osoby, które nie miały szans na podwyżkę przez ostatnie osiem lat. Nauczyciele otrzymali założone w 2007 r. 50-procentowe podwyżki. Minister podkreśliła, że widzi wspólną płaszczyznę do dialogu ze związkami na temat przyszłości ustawy o systemie oświaty. Kolejny temat, który resort jest gotowy podjąć to studium przypadków dotyczące likwidacji szkół, które pomoże zdiagnozować ewentualne błędy systemowe.
Joanna Kluzik-Rostkowska zaproponowała dyskusję ponad podziałami politycznymi na temat rozwiązań, które zawsze będzie można zaimplementować jako korzystne dla systemu polskiej edukacji. Zaapelowała do Związku Nauczycielstwa Polskiego o odpowiedź w najbliższych dniach, czy powrócą do tej formuły dyskusji, czy obstają przy żądaniach płacowych.
Wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński zaznaczył, że związkowcy chcą rozmawiać, ale na temat swoich wcześniej zgłaszanych postulatów, w tym m.in. o wynagrodzeniach nauczycieli, odpowiedzialności JST za oświatę, przekazywaniu szkół oraz nadzoru pedagogicznego.
Na spotkaniu w gmachu MEN obecni byli również wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki oraz wiceprezes Zarządu Głównego ZNP Grzegorz Gruchlik i członek Zarządu Głównego ZNP Ewa Ziółkowska.
Spotkanie odbyło się na zaproszenie minister edukacji narodowej, skierowane 17 lipca do trzech reprezentatywnych związków zawodowych. Jedynie ZNP odpowiedziało na tę inicjatywę.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Data: 2015/07/22
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe