Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne 1. Dziecko nie musi posiadać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jakie wydawane jest przez Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności działający przy...

PORADA PRAWNA

23 września 2016 Nadzór pedagogiczny

Bardzo dziękuję za dotychczasową pomoc i proszę o dalsze wsparcie i odpowiedź na cztery pytania: 1.Czy dziecko badane przez zespół opiniujący o wczesnym wspomaganiu rozwoju w niepublicznej poradni psychologiczno-pedaggogicznej musi posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w sensie medycznym? W poradni miejskiej odmówiono opiniowania o WWR, gdyż dziecko nie posiadało ww. orzeczenia. Stąd dylemat w tej sprawie.; 2. Czy kwalifikacje nauczyciela wspomagającego dla dziecka z autyzmem (przedszkole niepubliczne)są wystarczające, gdy posiada wykształcenie: edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna z terapią pedagogiczną oraz studia podyplomowe z logopedii. Dziecko 3-letnie, w zasadzie uczy się mówić (mama dziecka jest głuchoniema).; 3. Ile godzin należy przeznaczyć na zajęcia indywidualne dla dziecka, które posiada opinię o WWR oraz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Zalecenia w opinii i orzeczeniu są w zasadzie takie same. Opracowano IPET oraz program indywidualny wwr. Dziecko ma obecnie przyznane 8 godzin miesięcznie zajęć indywidualnych, czy powinno mieć podwójnie?; 4. Czy w przedszkolu niepublicznym dopuszczalne jest prowadzenie zajęć z rytmiki w godzinach dopołudniowych, między godz. 8, a godz. 13, czyli w czasie realizacji podstawy programowej, jeśli to rodzice ponoszą koszt tych zajęć? Było to zgłoszone przez rodziców i przegłosowane na zebraniu z rodzicami. Płatność niewielka, 10zł/miesiąc. W przedszkolach publicznych takie zajęcia są obowiązkowe, finansuje je miasto.

1. Dziecko nie musi posiadać orzeczenia o stopniu niepełnosprawności jakie wydawane jest przez Zespół ds. orzekania o niepełnosprawności działający przy miejskim/powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Rodzice muszą jedynie przedstawić zaświadczenie lekarskie poświadczające, że u dziecka stwierdza się daną niepełnosprawność lub występują problemy zdrowotne niosące ryzyko takiej niepełnosprawności. Takie zaświadczenie jest także wymagane przez publiczną PPP do wydania opinii o WWR. Niepełnosprawność stwierdza lekarz a w/w zespół z PCPR tylko określa stopień tej niepełnosprawności.

2. Opisane kwalifikacje nie są wystarczające do zajmowania stanowiska nauczyciela wspomagającego. Taki nauczyciel musi mieć kwalifikacje z pedagogiki specjalnej w zakresie danej niepełnosprawności. Jednak w/w kwalifikacje są wystarczające do prowadzenia z tym dzieckiem indywidualnych zajęć rewalidacyjnych np. z logopedii.

3. Na podstawie opinii o WWR trzeba dla dziecka zorganizować zajęcia wynikające ze wskazań tejże opinii ,natomiast na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego przyznaje się tylko i wyłącznie zajęcia rewalidacyjne – w przedszkolu najczęściej to 1 godz. tygodniowo. Zatem nie trzeba przyznawać podwójnych godzin, gdyż są to dwie odmienne formy zajęć.

4. Podstawowym obowiązkiem niepublicznego przedszkola o prawach przedszkola publicznego jest realizacja podstawy programowej. Jeśli w godzinach dopołudniowych będzie rytmika płatna, a więc traktowana jako zajęcia dodatkowe, to trzeba brakujący czas na zajęcia obowiązkowe znaleźć po godz. 13.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT