Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Polsko-niemiecki dialog o współpracy młodzieży – rozmowy w Erfurcie

Wiceminister Marzenna Drab wzięła udział w 7. posiedzeniu Komitetu do spraw Edukacji Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej.

W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się w Erfurcie w Niemczech, oprócz przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej, obecni byli także: reprezentanci Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Wiceminister edukacji podczas swojego wystąpienia odniosła się do podpisanego 25 lat temu traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską, a Niemcami.

– Od tego czasu zrobiono bardzo wiele dla budowania partnerskich i dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy oboma krajami – powiedziała Marzenna Drab Podsekretarz Stanu w MEN. – Jednak wciąż istotną kwestią z polskiego punktu widzenia pozostaje sprawa nauczania i promocji języka polskiego w Niemczech – dodała wiceminister edukacji.

Uczestnicy spotkania podczas obrad plenarnych i posiedzeń trzech grup roboczych rozmawiali między innymi o współpracy w obszarze edukacji w duchu Trójkąta Weimarskiego na przykładzie Turyńskich Partnerstw Regionalnych. Przedstawiono również przykłady w zakresie edukacji dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Brano pod uwagę szczególnie kwestie wyrównywania szans edukacyjnych z uwzględnieniem nauczania języka niemieckiego. Zapoznano się także z pilotażowym projektem dotyczącym polsko-niemieckich praktyk zawodowych realizowanych przez polskie i niemieckie szkoły zawodowe. Program ten ma celu rozwój kompetencji uczniów.

Komitet do spraw Edukacji wchodzi w skład Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. Powołany został we wrześniu 2010 roku w Schwerinie. Zadaniem Komitetu jest wypracowywanie rozwiązań na rzecz poprawy warunków współpracy stron w dziedzinie edukacji, jak również w obszarze współpracy i wymiany młodzieży. Stanowi on także platformę wymiany doświadczeń, dialogu i współpracy władz wojewódzkich, samorządowych oraz krajów związkowych.

Działania Komitetu mają na celu rozbudowę i intensyfikację polsko-niemieckiej współpracy w obszarze edukacji i młodzieży, w tym nauczania języka polskiego w Niemczech. 

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Data: 2016/03/04

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT