Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Dzień Edukacji Narodowej z udziałem premier i minister edukacji narodowej

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyły się ogólnopolskie obchody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

– Składam życzenia dyrektorom, nauczycielom, pracownikom administracyjnym, paniom woźnym oraz kucharkom. Dzisiaj Wasze święto – powiedziała minister Joanna Kluzik-Rostkowska. – Bez Was nie ma edukacji – dodała.

Witam najlepszych z najlepszych! – powiedziała szefowa MEN do uczestników spotkania. Dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy i inne osoby zasłużone dla polskiej oświaty zostały odznaczone przez premier i minister edukacji krzyżami zasługi Prezydenta RP, medalami za długoletnią służbę oraz medalami Komisji Edukacji Narodowej. Szefowa MEN wręczyła również nagrody Ministra Edukacji Narodowej oraz akty nadania tytułu honorowego Profesora Oświaty.

W tym roku tytuł honorowy Profesora Oświaty otrzymało dwadzieścia osób. Jest on przyznawany nauczycielom, którzy przez lata pracy wyróżniali się osiągnięciami dydaktycznymi i wychowawczymi. Dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami, a swoją postawą stworzyli wzorzec nauczyciela i wychowawcy. Tytuł honorowy Profesora Oświaty nadaje Minister Edukacji Narodowej na wniosek Kapituły do spraw Profesorów Oświaty.

W trakcie uroczystości premier Ewa Kopacz wręczyła stypendia Prezesa Rady Ministrów. Stypendium przyznawane jest w danym roku szkolnym. Może o nie ubiegać się uczeń, który uzyskał najwyższą średnią ocen w szkole, lub ma najwyższe wyniki w jednej dziedzinie wiedzy, a w pozostałych dziedzinach co najmniej dobre.

Na spotkaniu aktor Dariusz Odija czytał fragmenty Ustaw Komisji Edukacji Narodowej (z 1783 r.) wydawanych w tym roku po raz pierwszy przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w trzech językach: polskim, archaizowanym angielskim i archaizowanym litewskim. Ustawy KEN regulowały ogół zagadnień edukacyjnych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Polskie prawo szkolne było nowoczesne, oryginalne i nowatorskie, nie miało wzorów w Europie. Reforma szkolna Komisji Edukacji Narodowej oraz Ustawy KEN wywarły wpływ na kulturę polską, na zachowanie świadomości narodowej w czasie zaborów oraz na polską myśl i praktykę pedagogiczną.

Gośćmi specjalnymi uroczystości byli reprezentanci Pracowni Tańca Pryzmat – grupy twórczej Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA z Olsztyna. Tworzą̨ ją ludzie, których językiem przekazu jest taniec współczesny, teatr tańca. Zespół zaprezentował taniec „Out”, nagrodzony podczas Ogólnopolskich Konfrontacji Zespołów Tanecznych w Bydgoszczy i podczas Ogólnopolskiego Konkursu Baletowego w Elblągu. Na zakończenie wystąpił Piotr Siwik – uczeń III klasy Szkoły Podstawowej nr 19 im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie i drugiej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie gitary.

W spotkaniu uczestniczyli też m.in. wiceministrowie edukacji, kuratorzy oświaty, przedstawiciele samorządów, przedstawiciele oświatowych związków zawodowych, nauczyciele i inni zaproszeni goście.

Polskie święto oświaty, czyli Dzień Edukacji Narodowej (14 października) zostało ustanowione w 1972 r. jako Dzień Nauczyciela (na podstawie ustawy Karta praw i obowiązków nauczyciela). Od 1982 r. (na podstawie ustawy Karta Nauczyciela) obchodzone jest jako Dzień Edukacji Narodowej.

Lista nagrodzonych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2015/10/14

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT