Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY



Komunikaty MEiN

Debaty o przyszłości szkolnictwa – szefowa MEN na Forum w Krynicy

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska uczestniczyła w dwóch panelach dyskusyjnych podczas XXVI Forum Ekonomicznym w Krynicy i XI Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Krynicy.

Szefowa MEN była gościem specjalnym panelu pt. „Znaczenie szkolnictwa w kształtowaniu przyszłych europejskich kadr”, który odbył się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju.

Uczestnicy panelu zastanawiali się w jaki sposób należy wspierać szkolnictwo, aby przyszłe pokolenia potrafiły odnaleźć się na europejskim rynku pracy, a także jakie zmiany należy wprowadzić, aby dostosować się do bieżących potrzeb gospodarczych i społecznych.

Próbowano również znaleźć odpowiedź na pytanie, w jakim kierunku powinny zmierzać szkoły, aby wyposażały one uczniów w wiedzę i umiejętności pozwalające na „zaistnienie” we współczesnym świecie.

Podczas swojego wystąpienia minister edukacji zaznaczyła, że w Polsce tylko kilkanaście procent placówek ma dostęp do szerokopasmowego internetu.

– Musimy pamiętać, że nauczyciele w doskonały sposób radzą sobie z nowymi technologiami w szkole, problem polega na tym, że nie mają jak ich realizować. Chcemy, aby za dwa lata szerokopasmowy internet trafił do każdej szkoły – powiedziała szefowa MEN.

Dostęp do szerokopasmowego internetu dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce to główny cel programu ogłoszonego 22 grudnia 2015 r. przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Źródłem finansowania tego programu mają być środki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa znajdującego się w dyspozycji Ministra Cyfryzacji.

Podczas panelu dyskusyjnego, Minister Anna Zalewska rozmawiała także o zmianach w systemie edukacji oraz rozwoju szkolnictwa zawodowego, w tym większego zaangażowania pracodawców w proces kształcenia uczniów.

– Budowanie szkolnictwa zawodowego razem z pracodawcami jest priorytetem rządu. W Polsce jest wielu przedsiębiorców, którzy współpracują z poszczególnymi klasami, ale chcemy żeby takie działania stały się standardem, a nie wyjątkiem – powiedziała szefowa MEN.

W panelu dyskusyjnym z minister edukacji udział wzięli: Toszko Krastew z Bułgarskiej Akademii Nauk, José Orihuela z Uniwersytetu w Murcji (Hiszpania), Tomasz Tokarski – przewodniczący Forum Uniwersytetów Polskich, Oleg Wostrych – prezes ukraińskiej Fundacji „Wyższa Szkoła Profesjonalnej Polityki” oraz Jiří Zlatuška – przewodniczący Komisji ds. Nauki, Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu Izby Deputowanych Republiki Czeskiej.

Podczas pobytu w Krynicy, szefowa MEN uczestniczyła również w XI Forum Ekonomicznym Młodych Liderów. Wzięła udział w dyskusji na temat przyszłości młodego pokolenia w kontekście trendów i wyzwań dla edukacji, rynku pracy, rynku kapitałowego i systemu emerytalnego w Polsce i Europie.

Udział w panelu wzięli: Grzegorz Chłopek – prezes PTE Nationale Nederlanden Polska, Gian Paul Gauci z Europejskiego Centrum ds. Pracowniczych EZA (Malta), Władysław Kosiniak – Kamysz, były Minister Pracy i Polityki Społecznej, Karol Leszczyoski z Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych, Tibor Navracsics – Komisarz UE ds. Edukacji, Kultury, Młodzieży i Sportu, Dragos Pislaru – rumuński Minister Pracy, Rodziny i Ochrony Socjalnej oraz Waldemar Zbytek – wiceprezes Centrum Prawa Bankowego Związku Banków Polskich.

 

Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej 

Data: 2016/09/09

 
Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT